Козарев са амбасадором Марока

12. Jun 2026.
Генерални секретар Министарства спољних послова Душан Козарев састао се данас са амбасадором Краљевине Мароко у Републици Србији Омаром Амраром.

Саговорници су истакли да традиционално пријатељство Србије и Марока, утемељено на готово седам деценија дипломатских односа, чији ће значајан јубилеј бити обележен наредне године, представља снажан ослонац за даље унапређење свеукупне сарадње. Констатовали су да односе двеју земаља одликују међусобно поверење, разумевање и доследно уважавање виталних националних интереса, како на билатералном, тако и на мултилатералном плану.

Пожелевши добродошлицу амбасадору Амрару и успех у обављању његовог мандата у Србији, Козарев је истакао да је Министарство отворено за континуирани дијалог у циљу даљег јачања сарадње.

Током срдачног и конструктивног разговора размотрене су теме од заједничког интереса, укључујући политичке и економске односе, слободну трговину, сарадњу у области одбране и безбедности, везе два министарства спољних послова, посебно у области обуке дипломатског кадра, као и контакте на високом и највишем нивоу.

Саговорници су поздравили растућу трговинску размену и указали на значајан простор за даље јачање економске сарадње, нарочито у сферама информационих технологија, саобраћаја и културе. Истакли су и потенцијал Србије и Марока да, ослањајући се на своје геостратешке позиције и традиционално добре везе са партнерима на оба континента, додатно учврсте улогу мостова између Европе и Африке.

Говорећи о сарадњи са афричким државама, Козарев је нагласио да Србија, на фону југословенског наслеђа и традиционално блиских веза са афричким континентом, остаје посвећена даљем јачању партнерстава са афричким земљама кроз интензивнији политички дијалог, економску сарадњу и развој међуинституционалних веза.

Он је захвалио Мароку на доследној подршци територијалном интегритету и суверенитету Србије, као и принципима међународног права и Повеље Уједињених нација, упознавши саговорника са положајем српског народа на Косову и Метохији и најновијим једностраним потезима привремених институција у Приштини.

Козарев је изразио наду да ће Мароко потврдити учешће на Специјализованој изложби Експо 2027 у Београду, за коју је до сада учешће потврдило 137 држава.

Амбасадор Амрар изразио је задовољство динамиком сарадње са Министарством и оценио да Србија успешно развија односе са партнерима широм света, водећи избалансирану и мултивекторску спољну политику, поручивши да ће током свог мандата бити посвећен даљем јачању односа Србије и Марока.