Министар Дачић на отварању Београдског међународног модела Уједињених нација – БИМУН 2024

14. мар 2024.
Први потпредседник Владе и министар спољних послова Републике Србије Ивица Дачић присуствовао је отварању Београдског међународног модела Уједињених нација – БИМУН 2024 и том приликом се обратио присутнима.

Обраћање министра Дачића преносимо у целости:

"Поштовани учесници,

Будући лидери и доносиоци одлука,

Драги пријатељи,

Велико ми је задовољство да вам се обратим поводом двадесет првог одржавања Београдског међународног модела Уједињених нација - БИМУН, који сада већ преко две деценије младима успешно приближава улогу и значај највеће и најважније међународне организације. Узимајући у обзир историјски контекст који је довео до оснивања Уједињених нација, али и актуелну ситуацију у свету, не изненађује то што се увек изнова враћамо изворним вредностима и основним постулатима утканим у Повељу УН.

Млади, као будући лидери и доносиоци одлука, морају да имају активну улогу у обликовању садашњости, а посебно будућности. Због тога је младе неопходно припремити за суочавање са будућим изазовима. Управо БИМУН својим радом  доприноси бољем разумевању међународних односа и снажно подстиче размену мишљења, негујући културу дијалога која је неопходна за проналажење компромисних решења.

Овогодишње окупљање на тему „Мултилатерална решења за боље сутра: свет, будућност и млади“ истиче важност активног учешћа младих у промовисању рада Уједињених нација. Популација младих чини знатан проценат становништва на глобалном нивоу. Без обзира да ли долазимо из друштава где чине мањину, или из друштава у којима су у већини, чињеница је да су ово генерације на којима почива будућност света. Без вас младих, сваки разговор или план о будућности губи смисао.

Поштовани учесници,

Актуелна геополитичка слика обилује изазовима који превазилазе националне границе. Сведоци смо све присутнијих подела које нас дубоко забрињавају. Рат у Украјини и појасу Газе, тероризам, сукоби и кризе у другим деловима света, али и климатске промене и природне катастрофе - само су подсетник да истински морамо да будемо посвећени дијалогу и сарадњи. Мостове сарадње треба да градимо на темељима онога што нас спаја, а то је жеља за бољим сутра. Нажалост, неретко ми се чини да термини попут заједништва и солидарности постају све блеђи и да живимо у свету где доминирају појединачни интереси.

Познато је да увек истичем да Република Србија придаје велики значај Уједињеним нацијама и да се снажно залаже за мултилатерализам. Сматрамо да је то једини могући пут за изналажење дугорочно одрживих решења, кроз равноправно учешће држава, уважавање различитости и усаглашавање интереса свих актера.

Република Србија снажно настоји да својим конструктивним приступом допринесе постизању заједничких циљева, помогне у јачању мира и стабилности и економском напретку. Били смо и остајемо доследно посвећени циљевима и принципима Повеље Уједињених нација и међународног права.

Међутим, кључно је да  се правила и принципи око којих смо се сви одавно сагласили универзално поштују, примењују и важе једнако за све.  Зато Уједињене нације остају најважнија платформа која нас окупља, а Повеља УН и њени принципи главни путоказ ка светлијој и сигурнијој будућности.

На том путу, од неизмерне важности је и ваш допринос. Наша одговорност је да вам пружимо подршку и створимо услове да адекватно сагледате изазове у којима се глобално налазимо. Исто тако, морамо да вас охрабримо да утичете на то да се и на глобалном и на националном нивоу доносе одлуке за добробит човечанства.

Сигурно окружење, доступно и квалитетно образовање, развој науке, социјална и здравствена подршка, али и стварање могућности да ваши потенцијали буду препознати и развијени, као и да буду укључени у националне и глобалне политике – наш је задатак!

Зато Република Србија образовање препознаје као стуб и покретач друштвеног развоја и напретка, а улагање у науку један је од главних приоритета наше Владе. Поносно истичем да смо били иницијатор резолуције Генералне скупштине УН „Међународна декада наука за одрживи развој 2024-2033“, која наглашава значај свих научних области у достизању циљева одрживог развоја. Као будући академци, и ви ћете имати прилику да креирате активности у оквиру Декаде.

Додатно, препознајући важну улогу младих и њихов допринос питањима од глобалног значаја, познато вам је да Република Србија традиционално подржава и подстиче учешће омладинских делегата у раду Уједињених нација. Такође, ваш допринос ће бити посебно значајан и у актуелним припремама Самита за будућност, као кључног догађаја током наредне генералне дебате 79. заседања Генералне скупштине УН.

Даме и господо,

На крају бих желео да честитам организаторима и да свим учесницима пожелим успешан "БИМУН 2024“. Уверен сам да ће ово подстицајно окружење за вас бити значајно како бисте развијали вештине које вам могу бити од користи у будућем раду. Моја кључна порука за вас је да морате да разговарате и сарађујете чак и када се не слажете, јер је то једини могући пут у бољу заједничку будућност.

Завршио бих речима некадашњег генералног секретара Уједињених нација Дага Хамаршелда -  „све ће бити у реду – знате када? Када људи, само људи, престану да размишљају о Уједињеним нацијама као о Пикасовом апстрактном делу и када је буду посматрали као слику коју су сами створили“.

Хвала на пажњи."